Warsztaty

To co zdrowe jest smaczne!

Dla kogo warsztaty dietetyczne?

  • żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych i ponadpodstawowych
  • firm 
  • całych rodzin 

Edukacyjne warsztaty żywieniowe dla szkół i przedszkoli przygotowane i prowadzone przez dietetyka klinicznego i dziecięcego, psychodietetyka, nauczyciela oraz rodzica w jednej osobie.

Dlaczego warsztaty dietetyczne dla dzieci? 

W czasie warsztatów o charakterze edukacyjno-kulinarnym dzieci nie tylko spędzają aktywnie czas z rówieśnikami, ale poznają nowe kolory, smaki, aromaty, tekstury. Eksperymentują z nowymi produktami i okrywają kulinarne tajniki nieznanych potraw.  

To doskonały sposób na zabawę i naukę, oswojenie z różnorodnymi produktami, rozwijanie słownictwa, umiejętności liczenia, szukania informacji i współpracy w grupie a przy okazji poznanie zasad właściwego żywienia.  Zajęcia pozwalają na rozwiniecie przez dziecko samodzielnościprzy przygotowywaniu posiłków oraz w dokonywaniu odpowiedzialnych wyborów żywieniowych.

Dlaczego to takie ważne?

  • Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym rozwijają się intensywnie zarówno fizycznie jak i umysłowo, nabierają wielu różnorodnych umiejętności. Jeśli dostarczymy właściwych składników odżywczych z odpowiednią regularnością to proces ten będzie przebiegał optymalnie a dziecko w pełni wykorzysta swój potencjał
  • Odpowiednia dieta może wpływa na zachowanie dzieci – zwiększyć zdolność uczenia się, poprawić koncentrację i nastrój. 
  • Młody wiek to idealny czas na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, które będą procentować przez całe późniejsze życie. 

W jaki sposób pracować z dziećmi?

  • Dzieci uczą się przez zabawę, warsztatowe aktywności będą angażować zmysły, rozwijać umiejętność oceny sensorycznej jedzenia.
  • W części kulinarnej dzieci próbują swoich umiejętności kucharskich i są niezwykle dumne ze swoich dokonań. 
  • Odpowiednio prowadzona edukacja w formie interaktywnych i ciekawych pogadanek, prezentacji czy zabaw i zadań praktycznych to zachęcanie dzieci do dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych. 

W czasie warsztatów dzieci: 

  • wdrażają zasady prawidłowego odżywiania
  • kształtują zasadę uważności przy jedzeniu
  • poznają nowe produkty
  • angażują wszystkie zmysły 
  • rozwijają słownictwo kulinarne 

Na warsztatach podkreślam rolę właściwych nawyków żywieniowych, nie skupiam się na normach i składnikach. Promuję zasadę 5 x U – urozmaicenie, umiarkowanie, uregulowanie, uprawianie i unikanie.

Dostosowuję zakres i tempo warsztatów do grupy i jej specyfiki.

Jak wyglądają warsztaty dietetyczne dla dzieci:

  • Warsztaty zawierają część edukacyjną – dzieci poznają ogólne zasady żywienia i komponowania posiłków oraz część kulinarną – dzieci przygotowują potrawy
  • Zajęcia trwają od 45-120 minut. 
  • Dla grup od 10 dzieci
  • Zapewniam niezbędne materiały (produkty spożywcze i kuchenne).

Przykładowe warsztaty

Smakowe Zgadywanki to warsztaty skierowany do placówek, które chcą zadbać o zdrowie swoich podopiecznych. Dzieci mają naturalną ciekawość otaczającego świata, wykorzystuję to, aby zachęcić je by wszystkimi zmysłami próbowały różnorodnych potraw.  

Owocowe i Warzywne Zagadki to warsztaty skierowane do placówek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci w tym wieku często odmawiają jedzenia różnych produktów spożywczych lub całych ich grup. Zwłaszcza warzywa są produktami, które często wykluczane są z dziecięcego jadłospisu. Warsztaty z dietetykiem są doskonałym rozwiązaniem, aby zachęcić dzieci do sięgnięcia po te wartościowe produkty.

Talerzyk Przedszkolaka to warsztaty skierowane do placówek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Interaktywna zabawa angażująca wiele zmysłów. Efektem jest kolorowy pełnowartościowy wzorcowy talerzyk żywieniowy. 

Warsztaty Wartościowe Lunchboxy skierowany jest ​do szkół i placówek dla dzieci w wieku 6-15, które chcą zadbać o zdrowie swoich uczniów. Interaktywna forma prowadzenia zajęć pozwala dowiedzieć się, dlaczego ważne jest zjedzenie dobrego śniadania w domu oraz zabranie do szkoły drugiego śniadania/lunchu.  Dzieci mają obecnie łatwy dostęp do żywności wysokoprzetworzonej, często zawierającej znaczne ilości cukru, soli i tłuszczu. Warto zachęcić je do dokonywania świadomych wyborów oraz wspólnego przygotowywania jedzenia w domu.

Dobre jedzenie dla dobra dzieci to warsztat skierowany do rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Omawiamy typowe problemy żywieniowe w tym okresie i jak sobie z nimi radzić. 

Swoją ofertę kieruję do wszystkich osób, które są zainteresowane praktycznymi wskazówkami zdrowego żywienia przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.

Cykl warsztatów nt. podstawowej wiedzy o właściwym odżywianiu. Warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania, korzyści z uprawiania sportu – nie tylko dla dzieci.

Przykładowe propozycje tematów

 Temat warsztatu / celPoruszana tematyka części teoretycznejProponowane zadania na warsztaty kulinarne
Znam zasady – wiem co jemposzerzenie podstawowej wiedzy o właściwym odżywianiu Zasady żywienia w wieku 3+.Omówienie zasad prawidłowego żywienia dzieci. Szczególny nacisk położony zostanie na uświadomienie uczestnikom diety w życiu codziennym.Przygotowanie zdrowych przekąsek.
Cukier nie krzepi Omówienie wpływu cukru w diecie na rozwój i funkcjonowanie człowieka, nauka czytania etykiet i rozpoznawania cukru ukrytego w produktach, wskazanie alternatyw dla cukru. Transformacja deserów. Przygotowanie zdrowych wersji popularnych słodyczy, zdrowych wersji napojów 
Gruszka czy pietruszka – rola warzyw i owoców w racjonalnym odżywianiuOmówienie roli warzyw, owoców (błonnik, witaminy itd.)Przygotowanie potraw jarskich. 
4WODA zdrowia doda – nawadnianie organizmu Omówienie roli wody dla organizmu. Przegląd wód mineralnych i napojów.Przygotowanie napojów. 
5Dlaczego sól jest słona?Omówienie roli soli. Przegląd produktów.Przygotowanie potraw bez soli. 

Nastolatki i młodzież (klasy 7-8 i LO)

Przykładowa propozycje warsztatów dla nastolatków / młodzieży:

Jedz (wystarczająco) dobrze… – jak właściwie wybierać i komponować posiłki 

Jesteś tym co jesz – o roli właściwego jedzenia w codziennym życiu

Twoje zdrowie w Twoich rękach – jakie produkty warto uwzględnić w codziennym menu

Polski superfood na co dzień – czyli cudze chwalicie, swego nie znacie – poznaj moc buraka! 

Wizerunek ciała– wpływ mediów – style jedzenia i zaburzenia odżywiania

Reklama prawdę Ci powie – prawdy i mity, czytanie etykiet ze zrozumieniem, co nas kusi co nas kręci.

Jedz intuicyjnie zgodnie ze swoim ciałem – jak rozpoznawać głód i pragnienie, style jedzenia

Co jeść by zdrowym być – co i jak wpływa na nasze zdrowie 

Szczegóły warsztatów

Cena warsztatów zawiera:

  • Przygotowanie koncepcji warsztatów
  • Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania potraw 
  • Wspólne przygotowanie i degustacja potraw
  • Sprzęty i akcesoria niezbędne przy pracy 
  • Fartuchy kuchenne na czas trwania warsztatów
  • Wydrukowane przepisy z odbytych warsztatów
  • Opiekę i pomoc dietetyka​

Warsztaty trwają od 45 do 120 min. w zależności od wieku i umiejętności uczestników oraz zakresu tematycznego. 

Część edukacyjna to różnorodne aktywności, również ruchowe i manualne.

Część kulinarna to przygotowanie potraw, trudnością i czasochłonnością dostosowane do tematu warsztatów oraz wieku i umiejętności. 

Część kulinarna, ze względu na aktualne obostrzenia epidemiologiczne realizowana jest na życzenie i odpowiedzialność placówki. 

Działam na terenie Warszawy i okolic  warsztaty można zorganizować w innych miejscach w kraju (festiwale, targi, eventy firmowe).

Zajęcia „Smakowe zgadywanki”